27 Eylül 2017 Çarşamba

İlk Televizyonun İcadı

İlk Televizyonun İcadıİlk Televizyon ve MucidiXXI. (21.) yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun icadı, İskoç Mucit John Logie Baird' in keşfiyle başladı. Baird, XXI. yüzyılda insanlları saatlerce karşısında oturtabilen televizyonun babasıydı. Keşif merakı çocuk yaşlarda  başlayan baird, 12 yaşında evine bir elektrik sistemi döşemiş daha sonra yolda giderken arkadaşları ile konuşmasını mümkün kılacak ilk telefon santralini geliştirmiştir. İskoçya' da Kraliyet Teknik Koleji' nde elektrik dersleri alan Baird, Glasgow Üniversitesi' nde elektrik mühendisliği okumuştur.

Jhon Logie Bair' in Askeriye Merakı

Birinci Dünya Savaşı sırasında eğitimine ara veren mucit, silahlı kuvvetlerde çalımak istemiştir. Daha sonra başurusu kabul edilmemiştir bunun üzerine Baird, Clyde Valley Elektrik Enerjisi Şirketi' nde çalışmaya başlamıştır. Daha sonraları kötü giden sağlık problemleri nedeni ile işi bırakmaya karar vermiştir.

Clyde Valley' den sonra birçok iş sektöründe çalıştıktan sonra 1922 sıralarında memleketi Sussex' e geri dönmüş ve tamircilik ile uğraşmaya başlamıştır.

50 Yıl Düşlediği Televizyon İcadı

Nakkaş mucit Sussex' deki 50 yıl boyunca yaşamyaşamı 50 yıldır düşlediği televizyon icadı üzerinde yoğunlaşma fırsatı oluşturmuştur. Fakat ekonomik zorluğu nedeni ile lavabo ve çay tenekesi ile ilk televizyon denemesini yapmayı başşarmıştır. Daha sonra 2. denemesinde projeksiyon lambası ve bisküvi kutusu ile kaplama yaparak basit bir düzenek oluşturmuş, bu düzeneğe kullandığı lensler ile devreler ile tarama diskleri eklemiştir. Baird' in icat ettiği bu düzenek, tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve bal mumuyla tutturulan bir cihaz olarak şimdiki TV(Televizyon)' lerin deedsi olarak kabul edilmiştir.

Etiketler: ilk televizyon kısaca, ilk televizyonun icadı kısaca, ilk televizyonun bulunuşu kısaca, televizyonun icadı hakkında kısaca bilgi, televizyon nasıl icat edildi kısaca bilgi

İlk Televizyonun İcadı Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder