27 Eylül 2017 Çarşamba

Hamilelikte Tüketilmemesi Gerekenler!

Hamilelikte Tüketilmemesi Gerekenler!Hamilelikte BeslenmeŞeker Yerine Aspartam

Şekerin yerine kullanılan aspartam, diyet içecekler, sakız, tatlılar ve vitaminler dahil olmak üzere çok çeşitli gıda ürünlerinde kullanılır. Aspartam; fenilalanin ve aspartik asit olmak üzere 2 aminoasidi birleşmesinden oluşmaktadır ve ikiside yüksek seviyede toksit içermektedir. Diğer tatlandırıcılara oranla aspartamın kanser riskini artırdığı saptanmamıştır. 

Hamilelikte kullanılan aspartam doğum sorunlarına ve bebeğe bir zararı saptanmamıştır. FDA(Gıda ve İlaç Dairesi) aspartamın kullanımında güvenli bir sınır belirlemişlerdir.  75 kg. bir insanın 3,4 gr. Aspartam yani yaklaşık olarak 35 L. Asitli içeceklere denk gelmektedir. Hamile kadınlar ve bebekleri için bir seviye belirlenmemiştir. 

Hamile kadınların kendilerinin bu seviyeyi belirlemeleri gerekir. Dolayısı ile kendinizde hamilelik döneminde cenin ve sizin içinde bu seviyeyi beliirleyemeyeceğiniz için Aspartamı az miktarda kullanın veya hiç kullanmamanız önerilir.

Yağ yerine Olestro

Olestro; sükloz(bir tür şeker) ve yağ asidinin sindirilemeyen bir karışımından oluşur. Yağ yerine kullanılan olestro cips ve kraker gibi belirli gıda ürünlerin de kullanımı için FDA' dan onay almıştır.

Yiyecekleri yağ kalorisi eklenmez. Ama bazen karın ağrısına ve ishale neden olabilirler. Ayrıca yağda çözünen vitaminler(A, D, E ve K) ve karosenler(havuç,patates ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunurr) gibi diğer besinlerin sinirimini zorlaştırabilir. Bu etkiyi önlemek için olestro içeren ürünlere, A, D, E ve K vitaminlerin eklenmesinde olestronun yararı olup olmadığı sorguya açıktır.

Olestronun hamile bayanlara zararı yoktur.

Etiketler: hamilelikte tüketilmemesi gerekenler, hamilelikte neler tüketilmemeli, hamilelikte tüketilmemesi gerekenler nelerdir, hamilelikte yenmemesi gerekenler, hamilelikte neler yenmemeli

Hamilelikte Tüketilmemesi Gerekenler! Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder