27 Eylül 2017 Çarşamba

Hamilelikte Çölyak Hastalığına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Çölyak Hastalığına Ne İyi Gelir?Gluten İçeren Yiyecekler Nelerdir?Gebelikte, glüten içeren ürünlerden uzak durmak ve bu sayede sağlıklı bir beslenme yolu izlemek mümkündür. Çölyak hastalığı erkeklerden çok kadınlarda görülmektedir.

Teşhis edilmemiş çölyak hastalığı bulunan kadınların maalesef düşük yaşama oranı oldukça yüksektir. Bu sebeple hamilelikte mutlaka glütensiz beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. 

Çölyak hastalığı anneyi ve bebeğin sağlığını tehdit etmektedir. Hamilelik sırasında fark edilmemiş çölyak hastalığı olan kadınların anemi ve erken doğum riskleri de yüksektir.

Hamile iken sağlıklı bir beslenme sürdürmek oldukça  önemlidir. Gluten kullanılmayan bir gebelikte, sağlığa tehlikeli gıdalardan uzaklaşmak anneyi ve anne karnındaki bebeği, risklerden uzak tutabilir.

Gluten İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Gluten Çölyak rahatsızları için oldukça tehlikeli bir maddedir.  Çölyak hastalarının yememesi gereken yasak tahıllardan oluşan liste ise; 
çavdar, yulaf, buğday ve arpadan oluşmaktadır. 

Bu ana gıda maddeleri ve bunlarla yapılan tarifler Çölyak rahatsızlığı ile boğuşan kişiler için çok tehlikelidir. İlk başlarda zor fark edilse de bu rahatsızlık uzun vadede büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

Glutensiz Besinler

Glutensiz beslenme için şu gıdalara ağırlık verebilirsiniz: Meyve, sebze, salata, mısır, kabuklu yemiş, fasulyeler, mercimek, kırmızı et, pirinç, yumurta, balık ve tavuk.

Etiketler: hamilelikte çölyak hastalığı, hamilelikte çölyak hastalığı nedir, hamilelikte çölyak hastalığı ile ilgili bilgi, hamilelikte çölyak hastalığına ne iyi gelir, hamilelikte çölyak hastalığı önleme

Hamilelikte Çölyak Hastalığına Ne İyi Gelir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder