27 Eylül 2017 Çarşamba

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?Çiçek Açmış Fesleğen FotoğrafıFesleğen genel olarak aroma arttırıcı ve tat verici olarak bilinmesine rağmen bir çok hastalığa karşı da faydalı bir bitkidir. 

İçerisinde anti bakteriyel ve anti stres sağlayan özellikler mevcuttur. Fesleğeni alırken taze olup olmadığına dikkat edilmelidir. Sararmış ve kurumuş olanlar kullanılmamalıdır. Alındıktan sonra da buzdolabında saklanmalıdır.

İçerisinde bir çok antioksidan, K vitamini bulunduran fesleğen DNA hasarına karşı mücadelede oldukça önemlidir. 

Fesleğen özellikle sindirim ve sinir sistemini olumlu yönde etkiler. Şişkinlik, mide bulantısı gibi problemlerin giderilmesinde yardımcıdır. 

Bağırsak parazitlerini de öldürür. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri sebebiyle depresyon ve uykusuzluk gibi problemlerin aşılmasında olumlu etkisi vardır. Balgam söktürücü etkisi olduğu da bilinmektedir.

Fesleğen yaprağının kolesterolü düşüren etkisi ve kalp hastalıklarına karşı iyi geldiği, yapılan araştırmalar sonrasında bilinmektedir. 

Baş ağrısı, boğmaca, migren gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ağızda çıkan pamukçuk ve yaraların da tedavisinde kullanılır. Bu işlem ağız banyosu yoluyla gerçekleşir. Arı sokması, akrep sokması, böcek ısırığı gibi durumlarda ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Hazmetmeyi kolaylaştırıcı ve iştah açıcı etkisi vardır. Cinsel sorunların da tedavisinde yardımcı olduğu araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Fesleğen tüketen kişilerde stres kaynaklı yaşanan cinsel problemlerde %89 oranında azalma gözlemlenmiştir. Öksürüğe ve migrene karşı fesleğen çayı yapılarak içilebilir.

Etiketler: fesleğen faydaları, fesleğenin faydaları nelerdir, fesleğenin ne faydası var, fesleğenin hangi faydaları var, fesleğenin faydalı yönleri, fesleğenin faydalı özellikleri

Fesleğenin Faydaları Nelerdir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder