28 Eylül 2017 Perşembe

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Domain Alırken Nelere Dikkat Edilir
İnternet üzerinde kurduğunuz sitenizin tanımlı olabilmesi için gereken karışık numaralandırma türüne IP denilmektedir. İnternet üzerinde bulunan her bilgisayarın mutlaka bir IP adresi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayarların birbirleri üzerindeki bağlantıyı da IP adresi üzerinden gerçekleştirdiğini bilmemiz gerekmektedir. 

Domain, IP adreslerimizin akılda tutulur ve kolay anlaşılır yansıması olarak tasvir edilmektedir. Yani aklımızda tutma konusunda problem yaşayacağımız karışık numaralandırma yerine, hafızada kolay kalan ve dilediğimizi yansıtabileceğimiz isimlerden oluşmaktadır.

Domainin bir diğer ilgi çekici özelliği de hem adımızı, hem hizmet verdiğimiz sektörün adını hem de ürün, meslek vs. gibi şeyleri web sitemizin ismi üzerinden yansıtmamızı sağlamasıdır. Sitenizin karışık numaralandırma yerine böyle akılda kalıcı kelimelerden oluşması da; bireylerin sitenizle bağlantıya geçmesini ve sitenizin tık oranının artmasını kolaylaştıracaktır.

Peki DNS, domaini nasıl etkilemektedir? DNS (Domanin Name System), domain isimlendirme sistemi olarak tanımlanmaktadır. Bu sistem IP adresleri ile domainin arasında olması gereken bağlantıyı kurmak için geliştirilmiştir. Bu sayede kafamızda tutmamızın oldukça zor olduğu karışık numaralardan oluşan IP adresleri yerine daha anlaşılabilir isimler kullanmamız sağlanmıştır. Bu durum hem ziyaretçiler açısından hem site sahipleri yani adminler tarafından oldukça olumlu bir durumdur.

Bunun yanı sıra bilmemiz gereken bir diğer konu da domain uzantılarıdır. Örneğin; ‘.com’ ticari kuruluşları; ‘.net’ çalışma alanı olan kuruluşları, ‘.org’ genellikle dernek ve yardım organizasyonlarını, ‘.gov’ ise resmi kurumları simgelemektedir.

Etiketler: domain alırken dikkat edilmesi gerekenler, domain alırken nelere dikkat edilir, domain alırken hangi özelliklere dikkat edilir, domain alırken en önemli şey nedir, domain alırken ne önemlidir

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder