27 Eylül 2017 Çarşamba

Doğum Sırasında Diğer Çocuğunuz Yanınızda Olmalı Mı?

Doğum Sırasında Diğer Çocuğunuz Yanınızda Olmalı Mı?Doğum Yapan Kadınİlk doğumunuzda olduğu gibi heyecanlı duygular barındırırken ikinci üçüncü bebeğinizde bu heyecanların yanı sıra ilk çocuğunuzun  hayatınıza girecek olan kardeşini nasıl karşılayacağı konusunda endişelenebilir ve hamileliğinizin ilk döneminden itibaren çocuğunuza gerçekçi ve yaşına uygun bir şekilde hamileliği, doğumu ve hayatınıza girecek olan bebeğin hayatınızı nasıl değiştireceğini anlatmanız ve öğretmeniz gerekir.

İlk çocuğunuzu yaşına ve olgunluğuna göre ilk aşama olarak  hamileliğinizi duyurmak ve doğuma kadar olan serüveni kolay bir şekilde atlatmanızı sağlamaktır. Çocuğunuza hamileliğin verdiği rahatsızlıklar başlamadan önce kusma halsizlik bulantılar gibi belirtiler çocuğunuzu üzmeden ve etkilenmesine izin vermeden açıklamanız en uygun zamandır. 

Bazı anne adayları ilk dönemlerde söylemesi ve çocuğunuzun zaman kavramını az bilmesi çocuğunuz için uzun bir bekleyiş olabilir. Diğer yandan anne adayları üç aydan sonra söylemeyi tercih etmeleri, düşük riskinin aza inmesi, ile uygun zamanı düşünmesidir. Diğer uygun zaman ise anneler için doğuma yakın bir zaman çerçevesidir. Bunların yanı sıra doğum tarihinizi çocuğunuzla özel bir gün veya mevsim  takvimi belirlemek çocuğunuzu doğuma ve yeni yaşam dönemine hazırlamak daha uygun olacaktır.

Çocuğunuzu hamilelik sürecine katarken  bebek veya kardeş terimleri üzerinde konuşmak ve tartışma yaparak anlamlarını kavratmak; çok çocuklu aileleri örnek gösterebilirsiniz. Bunun yanı sıra ağabey veya abla olmak konusunda kitaplar okuyabilir, kardeş, aile, yeni bir bebek gibi konularda film slayt izlete bilirsiniz.

Zaman yaklaştıkça yeni bebek kıyafetleri eşyaları hazırlarken çocuğunuzla birlikte seçmek, hazırlamak ve yavaş yavaş yeni  bebeğin hayatınıza girdiğinde onun ikinci plana atıldı duygusunu oluşturmamak için bebeğin nerede yatacağını ve kendisinin nerede yatacağını yeni doğan bir bebeğin ne gibi ihtiyaçlarının olacağını ve sizin yardım etme durumlarını doğumdan önce anlatmak, alıştırmak ve ayarlamanız gerekmektedir.


Etiketler: doğum sırasında diğer çocuk yanınızda mı olmalı, doğum sırasında diğer çocuk yanınızda kalmalı mı, doğum sırasında diğer çocuğu yanıma almalı mıyım, doğum sırasında diğer çocuğu da getirmeli miyim

Doğum Sırasında Diğer Çocuğunuz Yanınızda Olmalı Mı? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder