27 Eylül 2017 Çarşamba

Çocuklarda Çanta Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Çanta Seçimi Nasıl Olmalıdır?Kız ÇocuğuÇANTA ÇOCUKLARA ZARAR VEREBİLİR
Okul zilinin çalmasıyla birlikte, sırt çantası kullanımı da başladı. Uzmanlar sürekli olarak sırt çantası taşıyacak olan çocukların, çanta ağırlığına mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Ağır çantalar çocukların kemik gelişimini olumsuz yönde etkilemekte ve kronik ağrılara yol açabilmektedir.

ÜÇ KİLOYU GEÇMEMELİ
Okul çantaları mutlaka 3 ve 3 kilonun altında bir ağırlıkta olmalıdır. Fazla ağır sırt çantaları çocukların omurga sağlığı için tehdit oluşturmakta ve hatta kemik yapısını bile bozabilmektedir. Uzman doktorlar, okul çağına yeni başlayan çocukların alışkın olmamalarından ötürü ağır sırt çantalarından ötürü boyun, sırt, bel, omuz ve kol ağrısı çekebileceğini belirtmektedir.

YANLIŞ ÇANTA SEÇİMİ TEHLİKESİ
Okula giderken kullanılan sırt çantalarının yanlış ve kalitesiz ürünlerden seçilmesi çocukların kemik ve omurga yapısına olumsuz yönde etki etmektedir. Çanta hazırlanırken mutlaka ağırlığa dikkat edilmelidir. Çocuğun henüz gelişmekte olan bir vücudu olduğu göz önünde bulundurulursa, ağır çantaların kemik yapısını bozabileceği de anlaşılmaktadır. Anne ve babalar çocukların okul çantalarını mutlaka çocukla beraber hazırlamalı ve ihtiyaç olmayan eşyaları çantaya koymamalıdır. Ebeveynler okul için sırt çantası seçerken mutlaka çocuğun boy ve kilosuna uygun çanta satın almalıdır.
Okul Çantalı Kız Çocuğu
Sırt çantalarının 3 kilodan ağır olması, kalitesiz çanta seçiminin yanı sıra okul sırasındaki oturuş pozisyonunun hatalı olması da çocuğun omurga sağlığını tehdit etmektedir. Bu sebeple çocuğa sırada nasıl oturması gerektiği öğretilmeli ve dik durmaya alıştırılmalıdır.

YANLIŞ SEÇİM DENGEYİ BOZMAKTADIR
Yanlış sırt çantası seçimi, çocuğun gelişmekte olan kemik, kas ve eklem yapısını zorlamakta ve omurga sağlığını etkilemektedir. Kendisinin taşıyamayacağı ağırlıkta bir yük sonucunda çocuk birçok ağrı da çekebilir. Bunun yanı sıra bu çocuklarda bel ağrısı, kamburluk, skolyoz, yürüyüş bozukluğu, kas gerginliği ve sırt ağrısı görülebilmektedir.

Genç yaşta bu kadar yük taşıyarak bel ağrısı çeken çocukların büyüdükleri zamanda bellerinden rahatsız olma riskleri de oldukça artmaktadır. Ebeveynler bu nedenle sırt çantasının ağırlığını çocuğun ağırlığının yüzde 20’si olarak ayarlamalıdır.

Etiketler: çocuklarda çanta seçimi, çocuklarda nasıl çanta seçilmeli, çocuklara nasıl çantalar alınmalı, çocuklar için hangi çantalar uygun, çocuklar için çanta seçimi nelerdir

Çocuklarda Çanta Seçimi Nasıl Olmalıdır? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder