26 Eylül 2017 Salı

Anadolu'da İlk Yerleşim Yerleri

Anadolu'da İlk Yerleşim YerleriAnadolu'da İlk Yerleşim Yerleri HaritasıAnadolu'da ilk yerleşmelerin yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Cilalı Taş Devri'nden sonra gerçekleştiği saptanmıştır. Yapılan bu kazılarda tarım ve hayvancılık  yapıldığına dair ciddi bulgular ortaya çıkmıştır. Bu ilk yerleşimler Çayönü, Hacılar, Hallan Çemi, Alacahöyük, Beycesultan, Tilkitepe ve Alişar'dır. Göbeklitepe ve Nevali Çori gibi yerlerde çeşitli tapınaklar mevcuttur ancak bu bölgelerde bir yerleşimden söz edilememektedir. Buradaki insanlar hala avcı-toplayıcı olarak hayatlarını  sürdürmektedirler. Tapınakları ise yalnızca ibadet için kullanmışlardır.

ÇAYÖNÜ
Yapılan kazılar sonucunda 1963 yılında keşfedilmiştir. Günümüzde Diyarbakır'da bulunmaktadır. M.Ö 10 bin ila M.Ö 4 bin yılları arasında, yani 6 bin senelik bir yerleşik hayat sürdürüldüğü tahmin edilmektedir. Kazılar sonucunda taş temelli kerpiç evlerin ilk  kez bu bölgede kullanıldığı ortaya çıkmıştır. İlk kez avcı ve toplayıcılıktan yerleşik hayata bu bölgede geçildiği düşünülmektedir.

HALLAN ÇEMİ
Günümüzde Batman'ın sınırları içerisinde bulunur. M.Ö 10 bine uzanan bir tarihi vardır. İnsanların ilk yerleşik hayata geçtiği yerlerin başında gelir. Tarımla ilk defa bu bölgede uğraşıldığı saptanmıştır. Kazılarda yabani tohum ekilerek mercimek ve bezelye yetiştirildiği görülmüştür.

HACILAR
1956 yılında keşfedilmiştir. Batı Anadolu'daki ilk yerleşim olduğu düşünülmektedir. Günümüzde Burdur sınırları içerisinde bulunmaktadır. 3 farklı zaman dilimine tarihlendirilmiştir.

ÇATALHÖYÜK
M.Ö 6 bin yıllarında yerleşime geçilmiştir. Günümüzde Konya sınırları içerisinde bulunmaktadır.1958 yılında keşfedilmiştir. İlk kez bu bölgede surlar kullanılmamış bunun yerine evleri bitişik inşa ederek güvenliği sağlamışlardır. Dokumacılık ve maden işletmeciliği yapıldığı düşünülmektedir. Yapılan kazılarda ana tanrıça heykelcikleri ortaya çıkmıştır. Bu heykelcikte ana tanrıça şişman, iri kalçalı ve iri göğüslü şekilde tasvir edilmiştir. Bunun sebebi bereket getireceğine inanmalarıdır.

YUMUKTEPE
1937 senesinde ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde Mersin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yerleşimin başladığı tarih M.Ö 7 bin yıllarına kadar gider. Burada tarım ve  hayvancılık yapıldığı bilinmektedir. M.Ö 4 binli yıllara gelindiğinde dünya tarihinde ilk defa kale benzeri bir yapı inşa edilmiştir.

KÖŞKHÖYÜK
1961 yılında keşfedilmiştir. Günümüzde Niğde merkezinin yakınlarında bulunmaktadır. Yapılan kazılarda ilk kez ölüleri evin altına gömdükleri saptanmıştır. Ölenler kişisel eşyaları ile birlikte gömülmüşlerdir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır.

Etiketler: anadoluda ilk yerleşim yerleri, anadoluda ilk yerleşim yerleri hakkında bilgi, anadoluda ilk yerleşim yerleri kısaca, anadoluda ilk yerleşim yerleri kısa bilgi, anadoluda ilk yerleşim yerleri hakkında kısaca bilgi

Anadolu'da İlk Yerleşim Yerleri Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder