27 Eylül 2017 Çarşamba

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Elinde Telefon Tutan Adam FotoğrafıTelefon seçmek günümüzde iyice zor bir mesele haline geldi. Bunun sebebi ise akıllı telefonların oldukça yaygınlaşıp, sürekli yeni modellerinin çıkması. Peki akıllı telefon satın alırken nelere dikkat edilmeli? Öncelikle kişi nasıl bir telefon istediğinden emin olmalı. Yaşı büyük, teknolojiyle fazla ilgili olmayan bir kişi için iPhone 6 almak biraz gereksiz olur. Bu yüzden ne istenildiği tam olarak belirlenmeli.

Artık telefon alırken de tıpkı PC toplar gibi ram ve işlemcisine dikkat etmek durumundayız. Ram PC'de olduğu gibi telefonun hızı ve performansı açısından büyük önem teşkil etmekte. Oyun oynayan bir kişi değilseniz 4 çekirdekli işlemciye sahip bir telefon almanıza gerek yok. Depolama kısmı da önem teşkil etmekte. Eğer hafızayı fazlaca kullanacağınızı düşünüyorsanız yalnızca dahili belleği değil harici belleği de düşünmeniz gerekir. Günümüzde telefonların hafızaları 128 gb' a kadar genişletilebiliyor. Hala sadece dahili belleği kullanan telefonlar da piyasada yer almakta ancak bunların da kapasiteleri günden güne artıyor.

Kamera konusuna baktığımızda maalesef hala daha mega piksele göre tercih yapıldığını görüyoruz. Örneğin 10mp kamera özelliğine sahip bir telefonun iyi fotoğraf çekebileceğinden kesin emin oluyoruz. Ancak iş yalnızca mega piksel ile sınırlı değil. Telefonun sensörü ve diyaframı kameranın kalitesinde belirleyici etkenler olarak öne çıkıyor.

Gelelim işletim sistemine. Bu konuda tercih yapılması daha basit zira önümüzde çok fazla seçenek yok. Android günümüzde en popüler işletim sistemlerinden biri olarak öne çıkıyor. Zengin uygulama kataloğu, Google desteği ve uyumlu olduğu cihaz sayısının fazla olması en büyük avantajlarından. Ancak Android işletim sistemli bir telefon alırken sürümüne dikkatle bakılmasını tavsiye ederim. Sürüm ne kadar güncel olursa yazılım o kadar sorunsuz olur.

iOS için akıllı telefonların amirali dersek sanırım yanlış bir söylemde bulunmuş olmayız. Zengin uygulamaları ve Android' e göre daha az sorunlu bir işletim sistemiyle öne çıkan iOs'un en büyük handikabı yalnızca Apple marka cihazlarla uyumluk sağlaması. Windows Phone ve Blackberry ise gerek uygulama çeşidi, gerekse stabil çalışma yönünden rakiplerinin çok gerisinde kalıyor.

Etiketler: akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler, ios telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler, android telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler, dokunmatik telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder