27 Eylül 2017 Çarşamba

40 Yaş Üstü Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

40 Yaş Üstü Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?
Oturan Kırk Yaş Üstü Kadın FotoğrafıYaşam kalitenizi yüksek tutmak siz bayanların elinde. 40 yaş üzeri bayanlar da yüksek tansiyon obezite hareketsiz yaşam diyabet stres menopoz hastalıkları alkol ve sigara kullanan bazı kadınlar için tetikleyici faktörlerdir. Özellikle de meme kanseri veya kalp damar hastalıkları konusunda 40 yaş üzeri bayanlar arasında alkol ve sigara kullananların daha erken yaşta hastalıklarla karşılaşması kaçınılmaz bir durum. Alkol tüketimi; sindirim enzimlerini bozup karaciğer ve beyin üzerinde, sigara kullanımı, ise kalp damar hastalıkları, akciğer, yemek borusu, rahim ağzı, pankreas, meme, böbrek ve kan kanseri gibi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.


Meme Kanseri
40 yaş üstü kadınlara oranla genç kadınlara göre meme kanseri riski dört kat daha fazla artış göstermektedir. kadınların belli aralıklarla kontrollerini yaptırmaları veya kendileri de elle kontollerinde meme dokusu yapısındaki değişikliği fark edebilir ve erken tanı ile meme kanserini ileri ki aşamalara taşınmadan ilk adımı oluşturmuş olursunuz.

Beslenme ve Su Tüketimi
Doğru beslenmek ve su tüketimi, vücut sağlığını koruyarak toksinlerden atılması için önemlidir. Kırk yaş üzeri kadınlarda zaman ilerledikçe metabolizma yavaşlayacağı için tuz şeker ve karbonhidrat tüketimine dikkat edilmeli ve azaltılmalıdır. Vücut ağırlığının olması gerekenden az veya fazla olması çeşitli sağlık sorunlarına zaman hazırlar. Bunun için gerekli beslenmenin yanı sıra günlük aktivitelere de yer verilmelidir. Vücudunuzu yormayacak şekilde günlük yürüyüşler, yüzme, fitness gibi sağlıklı hareketler fazla kiloların atımı yanı sıra kalp damar, diyabet, bazı kanser hastalıkları ve felç riskini azalttığı unutulmamalıdır.

Osteoporoz-Kemik Erimesi
Kırk yaş üzerinde görülen diğer bir rahatsızlık ise osteoporoz yani kemik erimesi, kolay kırılmalara neden olmasıyla kadınları erken yaşta yatağa bağlı, mahkum kılar. Düzenli spor, yürüyüş ve kalsiyum alımını artırmak kemik erimesi riskini en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra güneşin yeni doğmuş olduğu saatlerde güneş ışınlarından yararlanılmalı ve doktor önerisiyle kullanılan östrojen takviyeleri düzenli kullanılmalıdır. fazla miktarda kahve tüketimi ve alkol sigara kullanımından da uzak durulmalıdır.

Kırk yaş üzeri kadınların özellikle bazı sağlık sorunları ortaya çıkmadan önce bazı testler ile erken tanı hastalıkların ilerlemesini ve oluşmasını engelleyecektir. Örneğin rahim ağzı kanseri ni erken tanı teşhisi için yıllık smear testleri veya bağırsak kanseri teşhisi için dışkı, kan testi ve kolonokopi işlemi hayatı önem taşımaktadırlar.

Etiketler: 40 yaş kadınlar nelere dikkat etmeli, 40 yaş üstü kadınların dikkat etmesi gerekenler, 40 yaş üstü kadınlar nelere dikkat ederse iyi olur, 40 yaş üstü kadınların dikkat etmesi gerekenler nelerdir

40 Yaş Üstü Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder